توسعه فناوری واکسن ضدکرونا با استفاده از نانوذرات

توسعه فناوری واکسن ضدکرونا با استفاده از نانوذرات

شرکت نوواواکس (Novavax) در حال ساخت واکسنی برای مقابله با ویروس کرونا است. در این واکسن از نانوذرات استفاده شده است.

به گزارش خبری شرکت کیمیاگران صنعت امیرکبیر ، شرکت نوواواکس در گیتسبورگ مستقر بوده و سابقه‌ای طولانی در کار روی ویروس کرونا دارد؛ این شرکت در حال حاضر روی ساخت واکسن‌های مختلفی متمرکز است. از نکات برجسته در فعالیت‌های این شرکت آن است که این شرکت موفق به تولید واکسنی شده که می‌توان از آن برای مقابله با سندروم تنفسی کرونا ویروس خاورمیانه‌ای (Mers-Cov) استفاده کرد. همچنین کارهای پیش‌بالینی مرتبط با سندرم حاد تنفسی کرونا ویروس نیز انجام شده است.

لذا این شرکت در حال توسعه واکسنی است که در آن، از توالی ژنتیکی ویروس‌کرونا که اولین بار در ووهان چین دیده شده، استفاده شده است.

براساس CDC، تاکنون بتا کرونا ویروس که با عنوان nCoV-۲۰۱۹ توسط سازمان بهداشت جهانی شناخته شده است، منجر به ۴۰ مورد بیماری ذات‌الریه در ووهان شده که براساس همین گزارش، این موضوع منجر به مرگ برخی بیماران شده است.

مسئولان چینی به دنبال ارائه توالی ژنتیکی این ویروس جدید هستند که از این توالی‌ در توسعه دارو و واکسن استفاده شود. داده‌های مربوط به توالی DNA این ویروس می‌تواند به توسعه سریع ابزارهای تشخیصی و احتمالا تولید واکسن کمک کند.

این شرکت در حال کار روی فناوری است که در آن از فناوری نانوذرات نوترکیب استفاده شده است. این فناوری می‌تواند سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با این ویروس فعال کند. چنین فناوری‌هایی پیش از این در این شرکت مورد آزمایش‌های بالینی قرار گرفته است. برای مثال، واکسنی برای مقابله با آنفولانزا با این نوع نانوذرات توسط این شرکت ساخته شده است.

این که شرکت نوواواکس با چه سرعتی بتواند این واکسن را به مرحله نهایی برساند مشخص نیست. این شرکت در سال ۲۰۱۳ تنها ۹۰ روز بعد از دریافت توالی DNA مربوط به ویروس آنفولانزای H۷N۹ موفق به ساخت واکسن مربوط به آن شد. همچنین این شرکت در سال ۲۰۱۷ فقط سه ماه بعد از دریافت ژن‌های مربوط به MERS واکسن حاوی نانوذرات برای مقابله با این بیماری را تولید کرد.آدرس: کاشان، خیابان 22 بهمن، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی، طبقه اول ، واحد 5 تلفکس: 03155468532 ایمیل: Info@kimiasanat.com
نظرات

ارسال نظر