تبدیل CO2 خروجی از نیروگاه برق به نانو لوله کربنی

تبدیل CO2 خروجی از نیروگاه برق به نانو لوله کربنی

 

 

 

فناوری تولید نانولوله‌های کربنی شرکت سی‌تو‌سی‌ان‌تی (C۲CNT) در نیروگاه شپرد انرژی سنتر کلگری کانادا مورد استفاده قرار گرفته است.

شپرد انرژی سنتر (Shepard Energy Center) یک نیروگاه برق در کانادا است که از گاز طبیعی، برق تولید می‌کند. این نیروگاه از فرآیند C۲CNT برای تولید نانولوله‌ کربنی استفاده می‌کند. اخیرا این فرآیند توسعه بیشتری پیدا کرده به طوری که از الکترودهای آلیاژی سوپرنیکل برای بهبود فرآیند تولید نانولوله کربنی استفاده شده است.

سی‌تو‌سی‌ان‌تی (C۲CNT) شرکتی است که توسط استوارت لیخت از دانشگاه جرج واشنگتون تاسیس شده است، کسی که پیش از این، مدیر برنامه تحقیقاتی شیمی در بنیاد ملی علم بود. شرکت C۲CNT فناوری تولید نانولوله‌های کربنی خود را در قالب لیسانس فروخته است. این فناوری در آلبرتای کانادا مورداستفاده قرار گرفته و موفق به راه‌یابی به فینال XPRIZE شده‌ ست.

در این فناوری از دی‌اکسیدکربن برای تولید نانولوله‌کربنی استفاده شده است که این کار برای جلوگیری از گرم شدن زمین بسیار مفید است. جذب دی‌اکسید کربن روی الکترولیت‌ها موجب تولید گرما می‌شود؛ در واقع این فرآیند گرمازا بوده و این موضوع موجب جذب دی‌اکسید کربن بیشتری خواهد شد. نانولوله کربنی تولید شده قیمتی بیش از ۱۰۰ هزار دلار در هر تن دارد که از نظر مقایسه با ذغال‌سنگ، هزار برابر گران‌تر است. اکسیژن خالص یکی از محصولات جانبی این فرآیند است که هرچند از نظر قیمتی از نانولوله‌کربنی ارزان‌تر است اما برای بسیاری از فرآیندهای صنعتی قابل استفاده است.

C۲CNT یکی از ۵ فینالیست جایزه XPrize بوده، رقابتی بین‌المللی که جایزه ۱۰ میلیون دلاری دارد. با این فناوری می‌توان روزانه ۲ تا ۴ تن دی‌اکسید کربن را از نیروگاه برق جذب و برای تولید نانولوله‌کربنی مورداستفاده قرار داد. در حال حاضر این فناوری در نیروگاه شپرد شهر کلگری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت C۲CNT روی اقتصاد مبتنی بر کربن کار می‌کند تا از مواد کربنی برای ساخت محصولات جدید استفاده کند. از سوی دیگر، فناوری این شرکت به جلوگیری از تغییرات اقلیمی کمک شایانی خواهد کرد. برنده رقابت XPrize در ژوئن ۲۰۲۰ معرفی خواهد شد.

www.greencarcongress.comآدرس: کاشان، خیابان 22 بهمن، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی، طبقه اول ، واحد 5
تلفکس: 03155468532
ایمیل: Info@kimiasanat.com
نظرات

ارسال نظر